Czy fotowoltaika się opłaca?

Podczas wielu rozmów, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych słyszę często stwierdzenie, że „w moim przypadku instalacja fotowoltaiczna się nie opłaca”. Oczywiście aspekt finansowy jest często decydującym czynnikiem skłaniającym do inwestycji we własną elektrownię słoneczną, jednak warto pamiętać o czymś więcej niż zwrocie z inwestycji, w tym o naszej przyszłości oraz przyszłości naszych dzieci. W tym wpisie postaram się jednak przybliżyć materialny aspekt zainwestowania środków w instalację fotowoltaiczną (PV).

Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłaca?

Większość ludzi podchodzi do inwestycji w sposób logiczny, kierując się czystym rachunkiem ekonomicznym. I słusznie. Wobec tego sprawdźmy ile wynosi okres zwrotu na przykładzie jednej z instalacji naszych Klientów.

Klient jest właścicielem domu o popularnej powierzchni 120 m2, ogrzewanego gazem z sieci. W domu mieszkają dwie dorosłe osoby i zużywają średniorocznie 2.500 kWh, co przekłada się na rachunki za prąd wynoszące około 120 zł miesięcznie (1500 zł rocznie).

Oceniliśmy, że do zaspokojenia ich potrzeb energetycznych wystarczająca będzie instalacja o mocy 2,97 kWp, która przy uwzględnieniu strat oraz potrąceń przez zakład energetyczny (o systemie upustów, czyli netmeteringu piszemy tutaj) według obliczeń wytworzy efektywnie około 2.525 kWh energii elektrycznej, co w pełni pokryje zapotrzebowanie na energię domu i pozwoli zapomnieć o rachunkach za energię.

Ile taka instalacja kosztuje?

W tym przypadku zaproponowaliśmy inwerter renomowanej, niemieckiej firmy SMA, panele Trina Solar o mocy 330 W (monokrystaliczne) oraz konstrukcję K2 Systems, udzielając na poszczególne elementy nawet 25 letniej gwarancji.

Koszt takiej instalacji to kwota 16.929,00 zł brutto. Przy uwzględnieniu dotacji w programie „Mój Prąd” oraz rozliczeniu ulgi termomodernizacyjnej, rzeczywisty koszt ww. instalacji to jedynie 9.901,07 zł! Instalacja, przy uwzględnieniu wzrostu cen energii elektrycznej na poziomie 5% rocznie (ostrożny szacunek) zwróci się już po 6 roku jej użytkowania, a przez okres 20 lat funkcjonowania, (instalacja planowana jest na 25 lat) wyprodukuje energię elektryczną o wartości blisko 50.000,00 zł, co oznacza, że zainwestowane środki zwrócą się ponad pięciokrotnie.

Z powyższych obliczeń wynika, że stopa zwrotu, przy ostrożnych szacunkach przekracza 15% rocznie, kiedy aktualnie większość banków oferuje produkty oszczędnościowe, których stopa zwrotu nie przekracza 2% rocznie, nie uwzględniając tzw. podatku Belki (19% od tego, co zarobimy w banku).

Czy koszt instalacji fotowoltaicznej o większej mocy będzie proporcjonalnie wyższy?

Koszty dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej są tym niższe, im większa jest jej moc, upraszczając, im instalacja jest „większa” (efekt skali), tym będzie tańsza w przeliczeniu na 1 kWp instalacji. Niestety nie posiadamy cennika, ponieważ każda z instalacji wymaga indywidualnego projektu oraz indywidualnego podejścia, a więc także indywidualnej wyceny.

niskoemisyjni.pl sp. z o.o.| ul. Gizewiusza 2/2, 12-200 Pisz, woj. warmińsko-mazurskie | +48 511 986 729 | biuro@niskoemisyjni.pl | NIP 8491592929

Dodaj komentarz

Zainteresowany? Zadzwonimy!

Kiedy mamy zadzwonić?

lub zostaw nam wiadomość!

Administratorem danych osobowych jest niskoemisyjni.pl sp. z o.o. z siedzibą w Piszu, adres: ul. Gizewiusza 2 lok. 2, 12-200 Pisz (zwana dalej „Administratorem”). Administrator przetwarza dane osobowe głównie w celach organizacyjnych tj. odpowiedzi na przesłanie zapytanie oraz w celach marketingowych, w szczególności w celu przesłania ofert, które mogą Państwa zainteresować. Więcej informacji na temat celów i sposobów przetwarzania danych oraz praw, które Państwu przysługują, znajduje się tutaj.