Przejdź do treści
Strona główna » Blog – baza wiedzy » Czy pompa ciepła ma rację bytu bez instalacji fotowoltaicznej?

Czy pompa ciepła ma rację bytu bez instalacji fotowoltaicznej?

Oczywiście, że tak. Pompa ciepła to przede wszystkim nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła w Twoim domu przyjazne środowisku, a do tego EKONOMICZNE i WYGODNE rozwiązanie dla Twojego domu. Pompa ciepła, biorąc pod uwagę aktualne ceny wszystkich nośników energii (drewno, węgiel, gaz, pellet, prąd) jest jednym z najtańszych źródeł ciepła, które dodatkowo nie wymaga żadnego zaangażowania z naszej strony. Korzystając z pompy ciepła nie musimy bowiem pamiętać o rozpalaniu w piecu, zasypaniu zasobnika pelletem, a także o przygotowywaniu opału na zimę lub gromadzeniu go. Decydując się na pompę ciepłą nie ponosimy także żadnego ryzyka związanego z wprowadzeniem gazu do budynku.

Spotykamy się ze stwierdzeniami, że pompa ciepła nie ma racji bytu bez instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jej eksploatacja jest zbyt droga. Oczywiście są to opinie osób, które nigdy nie użytkowały pompy ciepła i z uwagi na ich niewielką powszechność, nie mają w tym zakresie sprawdzonych informacji oraz merytorycznej wiedzy, za co trudno ich winić. Należy pamiętać, że nowoczesne pompy ciepła spełniają wysokie wymogi użytkowe, a do tego będąc ekologicznym rozwiązaniem pompa ciepła musi być ekonomiczna. Wiedza w tym zakresie będzie rosła wraz z przybywaniem na runku pomp ciepła oraz ich użytkowników, którzy są najlepszym potwierdzeniem słuszności stosowania pomp ciepła jako źródła ogrzewania. Dodać należy, że użytkowanie pompy ciepła bez instalacji fotowoltaicznej kosztuje często tyle samo, ile ogrzanie domu popularnym pelletem, bądź gazem, a są to nośniki energii, których  jednak większość użytkowników nie produkuje na własne potrzeby chcąc obniżyć koszt ogrzania domu oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Oczywiście bywają sytuacje, w których ogrzanie domu pompą ciepła, np. z uwagi na specyfikę budynku, w tym m.in. słabą izolację przegród budowlanych oraz np. niewielkiej powierzchni grzejników, nie sprawdzi się bez dodatkowych inwestycji związanych z termomodernizacją. Napotykając na taką sytuację uświadamiamy inwestorów informując ich, że wymieniając wyłącznie źródło ciepła, odpowiednio dobierając pompę ciepłą, zyskują wysoki komfort za odpowiednio wyższą cenę eksploatacji, która spadnie w momencie wykonania docieplenia budynku!

Oczywiście połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest rozwiązaniem idealnym, niemniej biorąc pod uwagę, że obie te inwestycje wymagają niemałych nakładów finansowych, rozważyć można wykonanie ich w odstępie nawet kilku lat lub posiłkowanie się finansowaniem zewnętrznym. Przy obecnych stopach procentowych jest to najlepsza inwestycja jaką można sobie wyobrazić.

W co zainwestować jako pierwsze? To pytanie, na które można odpowiedzieć już po krótkiej rozmowie z naszym doradcą. Każdy klient to indywidualne podejście i wyjątkowa sytuacja!

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami klikając w link poniżej😊.

Zastanawiasz się czy pompa ciepła i fotowoltaika to rozwiązanie również dla Ciebie? Napisz do nas.