Przejdź do treści
Strona główna » Blog – baza wiedzy » Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Zacznijmy od tego, czym jest fotowoltaika. Najprościej mówiąc, fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Z czego składa się typowa instalacja fotowoltaiczna (PV)?

Przede wszystkich z paneli fotowoltaicznych, które coraz częściej możemy dostrzec na dachach budynków oraz przy drogach na tzw. farmach fotowoltaicznych. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które z kolei powstają głównie z krzemu, który dzięki swoim właściwościom fizycznym potrafi zmieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Niestety prąd wytarzany przez panele fotowoltaiczne (prąd stały) nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania w naszych domach, dlatego kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter (tzw. falownik). Jest to urządzenia, które zmienia prąd stały w prąd zmienny (taki, jaki płynie w naszych gniazdkach), dostosowany do urządzeń z których korzystamy na co dzień.

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Główna zaletą instalacji fotowoltaicznych (PV) jest ich niezawodność oraz bezobsługowość, którą zawdzięcza swej prostocie – instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie pozbawiona ruchomych części, dzięki czemu, poprawnie wykonana, posiada bardzo dużą żywotność, szacowaną na 25 lat (funkcjonują instalacje fotowoltaiczne, które zostały uruchomione ponad 30 lat temu i nadal wytwarzają prąd).

Z uwagi na wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych (PV), spada także ich cena, przez co stają się dostępne dla coraz większej rzeszy użytkowników. Dziś szacuje się, że okres zwrotu przeciętnej instalacji fotowoltaicznej wynosi pomiędzy 6, a 7 lat. Kiedy zdamy sobie sprawę, że jest to ponad 15% zwrot z inwestycji w skali roku, podczas gdy banki poprzez przeróżne produkty proponują zwrot na średnim poziomie 1 % w skali roku (dodatkowo opodatkowanego tzw. podatkiem Belki), inwestycja  w fotowoltaikę wydaje się oczywista. Kiedy dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że cena energii elektrycznej przez ostatnie 20 lat wzrosła o ponad 100%, a kolejne podwyżki są nieuniknione, inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko inwestycja, ale także zapewnienie sobie niezależności od kolejnych wzrostów cen energii elektrycznej, nie zapominając, że dzięki swojej instalacji wytwarzasz czystą energię przyczyniając się do dbałości o środowisko oraz przyszłość swoich bliskich.

Jak to wygląda w liczbach?

Załóżmy, że w swoim domu płacisz za prąd około 200 zł miesięcznie, czyli około 2400 zł rocznie. Po założeniu prawidłowo dopasowanej i wykonanej instalacji fotowoltaicznej (PV) Twoje rachunki powinny wynosić około 20 zł miesięcznie, czyli niewiele ponad 200 zł rocznie. W tej sytuacji, wzrost cen energii elektrycznej o nawet 100 % sprawi, że Twój roczny rachunek zamknie się w kwocie poniżej 500 zł, w sytuacji gdy bez instalacji fotowoltaicznej zapłaciłbyś prawie 5.000,00 zł!

Z tego powodu zachęcamy do zainteresowania się technologią wytwarzania prądu ze słońca oraz wstąpienia na NISKOEMISYJNĄ drogę! 😊😊😊

Zastanawiasz się czy fotowoltaika to rozwiązanie również dla Ciebie? Napisz do nas.