Na rynku fotowoltaicznym dużo się dzieje. Mamy coraz efektywniejsze panele, inwertery coraz sprytniej konwertują prąd. Instalacje wyglądają coraz estetyczniej. Prąd drożeje, co przyspiesza zwrot inwestycji.
Jednakże nadal zakup instalacji jest to wydatek, który znacząco obciąża budżet. Oczywiście korzystają z różnych form finansowania można rozłożyć w czasie i praktycznie nie odczuć kosztu, w szczególności, że obecne oferty pożyczek i kredytów są bardzo atrakcyjne. Jednak zawsze zakup, a raczej inwestycja rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych budzi w nas wątpliwości.
Oczywiście, że fotowoltaika się opłaca. Nie będziemy przedstawiać skomplikowanych kalkulacji. Najlepszą rekomendacją są klienci, którzy przychodzą do nas i mówią: „Ja nic nie płacę za prąd!”
Ale ta inwestycja może opłacać się jeszcze bardziej! Ponieważ zielona energia, czyli właśnie prąd ze słońca to przyszłość, wiele organizacji rządowych i unijnych zachęca do inwestycji w instalację fotowoltaiczne poprzez różnego rodzaju granty i dofinansowania. Oprócz sztandarowego rządowego Programu „Mój Prąd 3.0”, Czyste Powietrze czy podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, istnieje wiele lokalnych inicjatyw, które pomagają zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych!
Przykładem jest Gmina Grajewo na Podlasiu, gdzie właśnie trwa realizacja projektu „Instalacje fotowoltaiczne w gminie Grajewo”. Dotacje w wysokości do 65 % wartości inwestycji przeznaczone są dla mieszkańców Gminy w celu poprawy jakości powietrza. Aż 83 grantobiorców z Gminy Grajewo może liczyć na dofinansowanie do mikroinstalacji OZE.
Podobnie jest z sąsiadującym Szczuczynem, gdzie instalację fotowoltaiczną można połączyć również z instalacją solarną. Tutaj również grantobiorcy mogą liczyć na aż 65% dotacji. Dzięki takim lokalnym inicjatywom, granty, dotacje, dofinansowania i ulgi podatkowe zwiększają atrakcyjność inwestycji w odnawialne źródła energii w tym instalacje fotowoltaiczne.
Jeżeli Ty, drogi inwestorze dalej się zastanawiasz czy warto zadzwoń do nas i umów się z naszym doradcą!