Pompa ciepła jest droga. Czy na pewno?
Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że pompa ciepła to rozwiązanie drogie. Wielu Klientów uważa, że nie stać ich na pompę ciepła mając w pamięci ceny na poziomie znacznie przekraczające 40 tys. zł, które instalowali ich znajomi lub rodzina. Często okazuje się jednak, że ceny te po pierwsze zdążyły się zdezaktualizować, a po drugie dotyczyły pomp z gruntowym wymiennikiem ciepła (tzw. gruntowa pompa ciepła), które są znacznie droższe w wykonaniu i zainstalowaniu tzw. pompy ciepła powietrze – woda (tzw. powietrzna pompa ciepła).
Jak dużej pompy ciepłą potrzebuję?
Za przykład posłuży nam dom o popularnej dziś bryle i powierzchni, zbudowany na planie prostokąta, parterowy z poddaszem, o powierzchni ogrzewanej około 160 m2 z garażem w bryle. Dom został dobrze ocieplony (20 cm styropianu na ścianach, 30 cm wełny na dachu), został wyposażony wyłącznie w ogrzewanie podłogowe (na ogrzewaniu podłogowym też możemy stosować okładziny z drewna) oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Program służący do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków obliczył, że źródło ciepła tego domu powinno mieć maksymalną moc wynoszącą 5,9 kW, która wystarczy do zapewnienia temperatury na poziomie 21 stopni Celsjusza wewnątrz przy temperaturze -20 stopni Celsjusza na zewnątrz.
W takim razie ile kosztuje powietrzna pompa ciepła w nowym domu?
Pompa ciepła o parametrach, które pozwolą na zapewnienie komfortu temperaturowego w ww. domu, zintegrowana w jednej zwartej bryle ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową (tzw. All In One) wystarczającym dla 4 osób, wyposażona w niezbędne pompy obiegowe, sterowanie przy wykorzystaniu WiFi wraz z kompletnym wyposażeniem „kotłowni” oraz montażem kosztowała będzie około 30 tysięcy złotych. Dotyczy to pompy ciepła typu powietrze-woda marki Panasonic Aquarea, seria High Performance, generacja J, o mocy 7 kW, oznaczonej symbolem KIT-ADC7JE5-SM. Czy to dużo za brak pyłu, konieczności kupowania materiału opałowego, magazynowania go oraz uzupełniania (totalna bezobsługowość)? Na pewno większość osób uzna, że nie.
Kocioł gazowy byłby tańszy. Na pewno?
Osoby sceptycznie nastawione do pomp ciepła wielokrotnie jako punkt odniesienia podają montaż kotła gazowego, który jest tańszy. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że pompa ciepła nie wymaga wykonywania projektu przyłącza gazu, wykonania samego przyłącza, budowy komina oraz wykończenia tego komina na dachu okazuje się, że koszt montażu kotła gazowego podobnej klasy wraz ze wszystkimi kosztami towarzyszącymi wyniesie mniej więcej tyle, ile kosztowałby montaż ww. pompy ciepła powietrze-woda. Dodatkową niewątpliwą zaletą jest możliwość zasilania pompy ciepła energią elektryczną wytworzoną we własnej instalacji fotowoltaicznej, która minimalizuje koszty lub je praktycznie eliminuje. W przypadku gazu będziemy natomiast zawsze zdani na koszt dyktowany przez jego dostawcę, który najczęściej jest monopolistą w regionie i nie musi obwiać się konkurencji.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami klikając w link poniżej😊.