Przejdź do treści

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

    Głównym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest efektywna produkcja energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że równie ważną, o ile nie najważniejszą kwestią dotyczącą systemów fotowoltaicznych jest bezpieczeństwo jej użytkowników oraz budynków i budowli, na których ww. systemy są instalowane. Niestety, w dobie znaczącego wzrostu świadomości energetycznej oraz związanego z nią zainteresowania społeczeństwa instalacjami fotowoltaicznymi bezpieczeństwo instalacji jest w wielu przypadkach zaniedbywane. Co ważne, poprawnie wykonana instalacja fotowoltaiczna jest zupełnie bezpieczna.

    Jaka instalacja jest bezpieczna?

    Tylko taka instalacja fotowoltaiczna (PV), która została wykonana z komponentów renomowanych producentów, zainstalowana przez wykwalifikowanych instalatorów będzie służyła swoim użytkownikom w sposób niezawodny przez wiele lat i będzie dla nich bezpieczna.

    Na co powinieneś zwrócić uwagę?

    Kompetencje instalatorów. Warto sprawdzić, czy przynajmniej niektórzy z członków zespołu posiadają stosowne uprawnienia do wykonywania instalacji fotowoltaicznych (uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych do 1 kV lub certyfikat instalatora OZE w zakresie fotowoltaiki). Wiele firm posługuje się podwykonawcami, nie weryfikując ich umiejętności, zatrudniając przypadkowe ekipy wykonujące instalacje fotowoltaiczne z doskoku nie posiadając niezbędnej wiedzy.

    Warto poświęcić kilka chwil na lekturę kart katalogowych zaproponowanych komponentów. Instalacje nie są najtańsze i mają służyć przez co najmniej 20 lat, dlatego warto porównać sobie oferowane komponenty. Istotne są nawet detale, poczynając od falownika (szczególnie polecane to Fronius, SMA, SolarEdge), przez moduły fotowoltaiczne, konstrukcje (tak jak w przypadku firmy K2 powinny być wykonane z aluminium oraz stali nierdzewnej) po przewody oraz zabezpieczenia elektryczne (np. Citell, Dehn), które mają niebagatelne znaczenie i powinny być przeznaczone do instalacji PV.

    Kolejną kwestią, którą możesz zweryfikować po wyborze oferty oraz przystąpieniu instalatorów do pracy, jest sposób wykonywania instalacji. Nawet laik może wychwycić podstawowe błędy, takie jak uderzanie modułami, chodzenie lub opieranie się o moduły.

    Jakie są najczęstsze błędy?

    Uważamy, że do najistotniejszych możemy zaliczyć te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Niestety nagminnie, najprawdopodobniej przez pośpiech lub co gorsza brak wiedzy, instalacje fotowoltaicznej nie posiadają odpowiedniego uziemienia. Niestety bardzo często wykorzystywane są także tanie zabezpieczenia elektryczne (lub brak niektórych z wymaganych zabezpieczeń, np. tzw. różnicówki chroniącej przed porażeniem), nie zabezpieczającej użytkowników oraz mienia, w tym przed przepięciem, a w konsekwencji nawet pożarem.

    Równie częstym zjawiskiem jest stosowanie przewodów nieodpornych na działanie czynników atmosferycznych, które już po 5 latach mogą ulegać awariom (kruszenie się izolacji) i powodować zwarcia w instalacji fotowoltaicznej.

    Z powyższych powodów zachęcamy do weryfikowania otrzymywanych ofert oraz skrupulatnego dokonywania odbiorów instalacji po ich wykonaniu. Służymy pomocą (techniczną oraz prawną) w przypadku wątpliwości co do poprawności wykonania Państwa instalacji fotowoltaicznych lub w przypadku ich niewłaściwego działania.

    Zastanawiasz się czy fotowoltaika to rozwiązanie również dla Ciebie? Napisz do nas.

    Strefa wiedzy

    Blog o odnawialnych źródłach energii

    Odkryj branżę OZE od środka i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić
dzięki kilku prostym rozwiązaniom.

    External split wall type outdoor air compressor.

    Ile kosztuje pompa ciepła?

    Pompa ciepła jest droga. Czy na pewno? Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że pompa ciepła to rozwiązanie drogie. Wielu Klientów uważa, że nie stać ich na pompę ciepła mając w…