Ogrzewanie podłogowe

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Komfort i dobre samopoczucie


Ogrzewanie podłogowe upowszechniło się w ostatnim czasie, co jest wynikiem wielu zalet tego systemu. Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury, co jest gwarantem naszego dobrego samopoczucia i komfortu. Pomieszczenie ogrzewane jest równomiernie, co oznacza, że w każdym miejscu temperatura jest taka sama.


Wodne ogrzewanie podłogowe ekonomicznie uzasadnione

Zastosowanie ogrzewania podłogowego opartego na systemie wodnym zapewnia nie tylko komfort cieplny, ale przede wszystkim jest tańsze od ogrzewania przy zastosowania tradycyjnych grzejników. Zastosowanie ogrzewania podłogowego ogranicza w porównaniu do tradycyjnych grzejników ściennych nakłady energii. Temperatura zasilania ogrzewania płaszczyznowego jest niższa, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty energii wymaganej do podgrzania wody zasilającej system ogrzewania.

Porządek i czystość, praktyczność


Ogrzewanie podłogowe ogranicza cyrkulację kurzu, a także nie wysusza powietrza, dzięki czemu pomieszczenie pozostaje znacznie czystsze niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Dzieje się tak dzięku innemu systemowi transferu ciepła. W przypadku ogrzewania podłogowego ma miejsce oddawanie ciepła zamiast konwekcji powietrza. Brak grzejników to także ułatwienie przy aranżacji pomieszczeń. System ogrzewania podłogowego ukryty jest w posadzce, dzięki czemu pozostawia pomieszczenie ustawnym. Niezagracone niczym ściany pozostają czyste i gotowe do zagospodarowania.


Jak to działa?

Ogrzewanie płaszczyznowe opiera się o ułożone na styropianie rury, które zalane zostają posadzką, zazwyczaj betonową (jastrych) lub anhydrytową. Aby system był skuteczny, pomiędzy styropianem a rurami położona zostaje folia odbijająca ciepło w kierunku pomieszczenia. Rury wypełnione wodą doskonale spisują się we współpracy z pompą ciepła zarówno powietrzną, jak i gruntową. Niska temperatura zasilania pozwala na maksymalizację sprawności osiąganych przez pompę. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe jest doskonałym akumulatorem ciepła, przez co ogranicza się starty sprężarki pompy ciepła, a pomieszczenia wychładzają się stopniowo.

Wszechstronne wykończenie


Współczesne rozwiązania w temacie aranżacji i wykańczania podłóg, pozwalają na zastosowanie większości dostępnych materiałów, bez obniżania efektywności ogrzewania podłogowego. Nasi inwestorzy mają szeroki wybór w doborze podłóg drewnianych, paneli, kamienia, gresu czy wykładzin, które świetnie współpracują z systemami ogrzewania płaszczyznowego. Istotne jest jednak, aby wybór materiału do wykończenia podłogi został uwzględniony w projekcie ogrzewania podłogowego przed jego wykonaniem.


Czy muszę mieć projekt ogrzewania podłogowego?

Przy ogrzewaniu podłogowym brak projektu może skutkować nieodpowiednim dobraniem rozstawu rur do charakterystyki pomieszczenia. Należy pamiętać, że temperatura wody w rurach ogrzewania podłogowego jest wszędzie taka sama, ale w zależności od rozstawu możemy regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zastosowanie tego samego rozstawu rur w sypialni oraz w salonie z dużymi przeszkleniami może spowodować, że temperatury będą niezgodne z oczekiwaniami. Projektując ogrzewanie podłogowe zwracana uwaga jest na długość pętli, rozkład rur oraz ich dopasowanie do oczekiwań inwestora.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź nasz blog!