Odnawialne źródła energii weszły do naszego życia i codzienności. Nie jest to nowość ani nic nadzwyczajnego. Jednak jak ze wszystkim co staje się powszechnym warto się zapoznać. Z każdej strony słyszmy różne pojęcia: fotowoltaika, fotowoltanika (;)) inwerter, panele słoneczne, panele solarne, kolektory słoneczne, solary. W tym wpisie po krótce wyjaśnimy czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych, potocznie nazywanych solarami.
Energia słoneczna to odnawialne źródło energii. Możemy ją wykorzystać na wiele sposobów. Kolektory słoneczne pozyskują energię ze słońca i w uproszczeniu przekształcają ją na ciepło do podgrzania wody. Jest to więc instalacja, która zastępuje część systemu grzewczego budynku, najczęściej służąc do pogrzania ciepłej wody użytkowej. I tyle, służy tylko do tego. Czy to się opłaca? W pewnych przypadkach na pewno tak.. Kolektory słoneczne jednak nie są rozwiązaniem idealnym. Mają szereg wad, a główną jest to, że energia uzyskana ze słońca służy tylko do podgrzania wody. Niejednokrotnie zdarza się, że najwięcej ciepłej wody powstaje wtedy, kiedy najmniej jej potrzebujemy. Podczas wysokich temperatur oraz niskiego rozbioru wody może dojść do przegrzania instalacji solarnej, a nawet poważnej awarii instalacji hydraulicznej. Stanowi to problem, gdy w czasie słonecznych wakacji chcemy wybrać się na kilku dniowym urlop. Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości magazynowania pozyskanej energii i wykorzystania jej wtedy, kiedy jej naprawdę potrzebujemy. Poza tym ogrzewanie wody to tylko jeden z elementów budżetu domowego czy firmowego.
Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii. Różnica polega na tym, że kolektory produkują energię cieplną, a panele fotowoltaiczne energię elektryczną, czyli prąd. Fotowoltaika jest bardziej uniwersalna. Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy nie tylko ogrzać wodę (np. grzałką elektryczną, przepływowym ogrzewaczem wody lub pompą ciepła), ale też ogrzać nasz dom lub biuro, zapewnić prąd do zasilenia oświetlenia, klimatyzacji, lodówki, prasowania, gotowania, produkcji, pracy z komputerami itp. Wyliczać można bez końca. Jest to bowiem rozwiązanie bardzo uniwersalne, dające, w przeciwieństwie do tzw. solarów, ogrom możliwości. Największą przewagą jest natomiast możliwość oddawania nadwyżki energii elektrycznej, której nie zużyjemy na bieżąco, do sieci elektroenergetycznej i odebranie jej wtedy, kiedy instalacja będzie wyłączona, np. w nocy lub w okresach słabszej produkcji, np. zimą (o net meteringu pisaliśmy tu). Instalacja fotowoltaiczna, dzięki swojej Wady? Jest to inwestycja na lata, która wymaga zaangażowania kapitału. Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej obniżają jednak liczne dotację, o których piszemy m.in. tu i tu. Dodatkowo trzeba mieć z tyłu głowy myśl, że instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak mała elektrownia. Źle wykonana może stwarzać niebezpieczeństwo dla Twoich bliskich, pracowników, klientów, a także samego budynku, na którym została zainstalowana.
Podsumowując, kolektory słoneczne zapewniają ciepłą wodę. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Dodatkowo, dzięki możliwości „magazynowania” energii w sieci, jest to niekwestionowany zwycięstwa przedmiotowego porównania. Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii? Pewnie, to nie tylko fajne, ale i konieczne. Jaką instalację w takim razie wybrać? Naszym zdaniem wybór jest oczywisty – instalacja fotowoltaiczna to przyszłość. Warto przy wyborze wykonawcy zwrócić uwagę na profesjonalizm i wybrać taką ekipę, która zadba, aby instalacja była efektywna, estetyczna, służyła przez lata i była przede wszystkim bezpieczna. A czy to się w ogóle opłaca? Tak! Więcej o opłacalności inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przeczytasz tutaj.
Jeżeli jesteś ciekaw kiedy zwróci się Twoja instalacja, napisz do nas, a przygotujemy dla Ciebie bezpłatną kalkulację!