Przejdź do treści

Pompa ciepła – czy może współpracować z grzejnikami?

    Wielu z Państwa trafia do nas z wyzwaniem związanym z koniecznością lub chęcią wymiany aktualnego źródła ciepła w istniejącym domu. Domu, który niejednokrotnie zbudowany został w latach 90-tych lub wcześniej, wyposażonym wyłącznie lub głównie grzejniki, ogrzewanym przez kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, tzw. śmieciuch).

    Najczęstsze pytania związane są z tym, czy pompa ciepła w połączeniu z grzejnikami będzie efektywna i zapewni odpowiednią temperaturę w domu przy utrzymaniu kosztów ogrzewania na rozsądnym poziomie. Faktem jest, że pompa ciepła sprawdza się doskonale w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, natomiast najczęściej grzejniki nie stanowią przeszkody to wyboru oferowanego przez nas źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła. Standardowa pompa ciepła potrafi ogrzać wodę zasilająca do 55 stopni. Wielokrotnie, do domów termomodernizowanych proponujemy Klientom pompy ciepła z serii T-CAP, która posiadają kilka przewag w stosunku do klasycznych pomp, m.in. możliwość ogrzania wody grzewczej do 60 stopni, stałą wydajność temperaturową do – 20 stopni oraz pracująca bez najmniejszych problemów w temperaturach – 28 stopni. Jest to najczęściej proponowane przez nas urządzenie, które zapewni ciepło w większości istniejących budynków w ekonomiczny sposób.

    Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla każdego?

    Pamiętać jednak należy, że pompa ciepła nie sprawdzi się w każdym budynku. Niejednokrotnie okazuje się, że dom jest zbyt słabo ocieplony (ma zbyt duże straty ciepła) lub istniejąca instalacja grzewcza wykonana jest w taki sposób, że oczywistym jest, iż inwestor nie będzie zadowolony z pracy pompy ciepła. Nie są to jednak przeszkody nie do przejścia, bowiem często okazuje się, że wystarczy wymienić kilka i tak wymagających wymiany grzejników na takie, które będą współpracowały z pompą ciepła oraz np. wymienić okna lub poprawić izolacje, np. poddasza.

    Jak ustala się moc pompy ciepła?

    Zawsze, zanim przedstawimy ofertę przeprowadzamy z naszymi Klientami szczegółowy wywiad na temat jego budynku, na podstawie którego obliczamy zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą. Pozwala nam to na dobranie pompy ciepła o właściwej mocy. Nie robimy tego „na oko”, bowiem z doświadczenia wiemy, że każdy budynek jest inny i do dwóch budynków o takiej samej powierzchni mogą być potrzebne pompy ciepła zarówno o mocy 7 kW, jak i 12 kW. Poświęcenie czasu na precyzyjny dobór na etapie przygotowania oferty to nasza inwestycja – robimy to nieodpłatnie. Na tym etapie oceniamy także, czy w danym przypadku pompa ciepła jest właściwym rozwiązaniem dla naszego Klienta i informujemy go o efektach analizy oraz prognozowanych kosztach związanych z użytkowaniem pompy ciepła.

    Zastanawiasz się czy pompa ciepłą to rozwiązanie również dla Ciebie? Napisz do nas.

    Strefa wiedzy

    Blog o odnawialnych źródłach energii

    Odkryj branżę OZE od środka i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić
dzięki kilku prostym rozwiązaniom.

    External split wall type outdoor air compressor.

    Ile kosztuje pompa ciepła?

    Pompa ciepła jest droga. Czy na pewno? Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że pompa ciepła to rozwiązanie drogie. Wielu Klientów uważa, że nie stać ich na pompę ciepła mając w…