Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, tj. z powietrza, gruntu lub wody i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy bardzo niskich kosztach ograniczających się do energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki. Większość pomp ciepła, poza swoją podstawową rolą, tj. podgrzewaniem wody służącej m.in. do ogrzewania, posiada również funkcję chłodzenia, z której można korzystać w upalne dni.
Pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów, jednak najpopularniejsze z nich to pompa ciepła powietrze-woda, tzw. powietrzna pompa ciepła, która pobiera energię z powietrza na zewnątrz za pomocą czynnika chłodniczego i po sprężeniu go wykorzystuje ciepło do podgrzewania wody grzewczej i c.w.u. Drugi rodzaj, czyli tzw. gruntowa pompa ciepła (typu solanka-woda), jako źródło ciepła wykorzystuje energię z gruntu, jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe na etapie inwestycji, najczęściej wymagające wykonania odwiertów na głębokość poniżej 100 m, przez co ich rola z roku na rok spada, ustępując powietrznym pompom ciepła. Powietrzną pompą ciepła można również nazwać doskonale znane i popularne klimatyzatory (tzw. pompa ciepła powietrze-powietrze), które poza oczywistą funkcją chłodzenia potrafią również bardzo efektywnie ogrzewać pomieszczenia domowe jak i komercyjne.
W pompie ciepła zachodzi proces fizyczny polegający na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego, w którym to „efektem ubocznym” jest powstawanie ciepła. Najprościej mówiąc pompa ciepła to urządzenie bardzo podobne do doskonale znanych nam lodówek, z tą różnicą, że pompa ciepła przekazuje ciepło do wewnątrz, a nie jak lodówka na zewnątrz.
Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które charakteryzują się jednym z najniższych kosztów eksploatacji jeżeli chodzi o ogrzewanie domu czy firmy. Dlaczego? Ponieważ dobrej klasy powietrzna pompa ciepła, dzięki ciepłu pozyskiwanemu z otaczającego nas powietrza, z 1 kWh godziny energii elektrycznej potrafi wytworzyć nawet 5 kWh energii cieplnej, co oznacza, że działa z wydajnością na poziomie 500 %. Dla porównania, coraz bardziej popularne ostatnio piece elektryczne (indukcyjne, elektrodowe, plazmowe etc.) charakteryzują się sprawnością na poziomie najwyżej 99%, w efekcie czego będą droższe w eksploatacji nawet 5 razy.
Powietrzne pompy ciepła dzięki zaawansowanej budowie ogrzewają nasz dom nawet do -28oC. Do funkcjonowania w najniższych temperaturach Panasonic zaprojektował urządzania z serii T-CAP, które mogą stanowić jedyne źródło ciepła w naszych domach gwarantując pożądaną temperaturę w każdych warunkach pogodowych. Inne modele powietrznych pomp ciepła marki Panasonic ogrzewają domy do – 20oC, co biorąc pod uwagę postępujące ocieplanie się klimatu, często można uznać za wystarczające.