Przejdź do treści
Strona główna » Blog – baza wiedzy » Szacowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej

Szacowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej

Jak dobrać / oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej (PV)? Wielokrotnie spotykamy się z pytaniami ze strony naszych Klientów odnośnie tego jak szacować wielkość instalacji. W większości przypadków prosimy o przekazanie nam rachunku za energię elektryczną zawierającego informację na temat zużycia energii elektrycznej za co najmniej poprzedni rok. Idealnie, jeżeli Klient dysponuje rachunkami za dłuższy okres, daje to możliwość porównania ze sobą kolejnych okresów oraz dostrzeżenia ewentualnych tendencji związanych ze zwiększaniem się lub zmniejszaniem zużycia energii elektrycznej. Jest to zwykle punkt wyjścia do oszacowania wielkości instalacji, która zaspokoi potrzeby Klienta i pozwoli mu patrzeć spokojnie na kolejne podwyżki zen prądu.

Znam zużycie, więc jakiej instalacji fotowoltaicznej (PV) potrzebuję?

Znając zapotrzebowanie na energię elektryczną domu, firmy lub gospodarstwa rolnego można przystąpić do określania wielkości instalacji, którą należałoby zainstalować. Przyjmuje się, że projektowana instalacja fotowoltaiczna powinna wytworzyć (efektywnie) około 90 – 95 % zapotrzebowania na prąd. Jak to zrobić? Obliczając moc instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić m.in. straty jakie występują na przewodach, rozliczaniu w międzyfazowym w liczniku energii elektrycznej i inne.

Nie zagłębiając się w szczegóły można przyjąć, że oszacowane przez nas zapotrzebowanie na energię elektryczną (roczne) powinno stanowić około 85% mocy instalacji fotowoltaicznej, która zostanie wykonana. Jak powinno to wyglądać na przykładzie? Najczęściej spotykane przez nas rachunki za prąd opłacane przez naszych Klientów w ich domach to kwoty rzędu 200-250 zł. Dla przykładu przyjmijmy więc, że średniomiesięcznie płacimy za prąd 200 zł, co przy cenie wynoszącej około 0,64 zł za 1 kWh (suma wszystkich opłat) daje nam zużycia na poziomie 312 kWh prądu miesięcznie i 3750 kWh rocznie. Wobec tego jakiej wielkości instalacji fotowoltaicznej potrzebuję? W normalnych warunkach odpowiednia będzie instalacja o mocy wynoszącej około 4,4 kWp, która efektywnie wyprodukuje około 3700 kWh rocznie, zaspokajając tym samym większość zapotrzebowania na energię elektryczną naszego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego.

Dlaczego nie warto budować większej instalacji?

Oczywiście powyższe informacje stanowią jedynie pogląd na to dość złożone zagadnienie, bowiem każdy dom, firma lub gospodarstwo, zwyczaje osób które w nich przebywają / pracują powodują, że powyższe współczynniki należy w odpowiedni i przemyślany sposób korygować, aby wykonana instalacja fotowoltaiczna była „skrojona na miarę” i odpowiadała naszym potrzebom, czyli nie produkowała energii za mało, co spowoduje, że jedynie częściowo uniezależnimy się od podwyżek cen energii lub nie produkowała jej także zbyt wiele, bowiem w tej sytuacji okres zwrotu z inwestycji wydłuży się nam w sposób znaczący.

Co ma wpływ na wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Czynników wpływających na odpowiedni dobór instalacji jest wiele i mogą to być np. zwyczaje użytkowników danego budynku (intensywny pobór prądu w okresach największej produkcji przez instalację fotowoltaiczną), niekorzystne lub bardzo korzystne usytuowanie budynku (także kąt dachu), na którym planowane jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej (PV) względem południa, czy tez występujące zacienienia, które obniżają sprawność projektowanej instalacji (przewody energetyczne, słupy, drzewa itp.). Warto w sposób szczególny przyłożyć się do tego etapu inwestycji, bowiem w dużej mierze będzie on determinował koszt związane z realizacją inwestycji oraz okres jej zwrotu, czyli dwa główne czynniki, którymi kierujemy się podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej (PV), nie zapominając oczywiście, o dołożeniu małej cegiełki do budowaniu zielonego świata i dbania o nasze wspólne dobro, jakim bez wątpienia jest otaczający nas Świat.

Zastanawiasz się czy fotowoltaika to rozwiązanie również dla Ciebie? Napisz do nas.