Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna

Czym jest ulga termomodernizacyjna? Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Poza dotacją w postaci programu pn. „Mój Prąd” (piszemy o tym tu), istnieją inne formy wsparcia ze strony Państwa w zakresie realizacji instalacji fotowoltaicznych na potrzeby domu. Dzięki nim realny koszt zakupu jest niższy, co skraca czas zwrotu z inwestycji. Mowa o tzw. uldze termomodernizacyjnej.

Na jakiej podstawie otrzymam ulgę termomodernizacyjną?

Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia 2019 roku konsumenci (właściciele domów jednorodzinnych) od podstawy podatku dochodowego będą mogli odliczyć wydatki poniesione m.in. na instalacją fotowoltaiczną, w tym jej montaż.

Do jakiej kwoty obowiązuje ulga termomodernizacyjna?

Wydatki na instalację fotowoltaiczną w wysokości do 53.000 zł (pomniejszone o dofinansowanie z programu Mój Prąd), mogą pomniejszyć nasz przychód, tym samym obniżając koszt instalacji fotowotlaicznej nawet o 32 %.

Warto dodać, że kwota odliczenia, stanowiąca tzw. ulgę termomodernizacyjną, przewyższająca przychód podatnika osiągnięty w danym roku będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach. Należy pamiętać, że ulga ta przechodzi na następne lata nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Podatek może zostać odliczony w przypadku, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 17% i 32%), według podatku liniowego, jak również na podstawie ryczałtu.

Jak ulga termomodernizacyjna wygląda na liczbach? Czy ulga termomodernizacyjna wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Nasz niskoemisyjny Klient zdecydował się zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Łączny koszt inwestycji wyniósł 30.000 zł. Klient, na podstawie złożonego przez NISKOEMISYJNI.PL wniosku w programie „Mój Prąd” otrzymał dotację w wysokości 5.000 zł, co powoduje, że jego instalacja kosztuje go jedynie 25.000 zł. Dzięki uldze termomodernizacyjnej koszt jego instalacji, po odliczeniu od podstawy podatku pozostałej wartość inwestycji (przy podatku na poziomie 17%) otrzymuje dodatkowa ulgę na poziomie około 4.250 zł, dzięki czemu jego instalacja kosztuje go realnie jedynie 21.750 zł. Warto dodać, że Klient płacący podatek w tzw. drugi progu podatkowym, tj. w wysokości 32%, oszczędzi nie 4.250 zł tylko 8.000 zł, co powoduje, ze jego instalacja fotowoltaiczna zwróci się jeszcze szybciej, bo jej realny koszt wyniesie jedynie 17.000 złotych.

Jeżeli jesteś ciekaw kiedy zwróci się Twoja instalacja, napisz do nas, a przygotujemy dla Ciebie bezpłatną kalkulację!

Masz dodatkowe pytania dotyczące ulgi termomodernizacyjnej lub programu Mój Prąd? Zapraszamy do kontaktu na adres biuro@niskoemisyjni.pl

niskoemisyjni.pl sp. z o.o.| ul. Gizewiusza 2/2, 12-200 Pisz, woj. warmińsko-mazurskie | +48 511 986 729 | biuro@niskoemisyjni.pl | NIP 8491592929

Dodaj komentarz

Zainteresowany? Zadzwonimy!

Kiedy mamy zadzwonić?

lub zostaw nam wiadomość!

Administratorem danych osobowych jest niskoemisyjni.pl sp. z o.o. z siedzibą w Piszu, adres: ul. Gizewiusza 2 lok. 2, 12-200 Pisz (zwana dalej „Administratorem”). Administrator przetwarza dane osobowe głównie w celach organizacyjnych tj. odpowiedzi na przesłanie zapytanie oraz w celach marketingowych, w szczególności w celu przesłania ofert, które mogą Państwa zainteresować. Więcej informacji na temat celów i sposobów przetwarzania danych oraz praw, które Państwu przysługują, znajduje się tutaj.